WATCH

PechaKucha Presentation

Daniel Vlček

PRESENTED ON DEC 15, 2017
IN STRAKONICE @ VOL 4

Obrazy Daniela Vlčka (*1978, Strakonice) jsou nepřehlédnutelně rituální povahy. Vyrývá čáru za čárou do vlhké malířské hmoty. Jeho nekonečně trpělivé meditace mohou nabývat mnoha významů tak, jak můžeme donekonečna meditovat nad posvátnou slabikou Óm. Drážku za drážkou se ve stroze bílé nebo černé hmotě ukládá zdánlivě promarněný čas, zdánlivě neužitečná práce a zdánlivě nesmyslná informace. Vlčkovy obrazy ve své mnohoznačnosti ale vypovídají o naší společnosti, o industrializaci a automatizaci, o modernitě a jejích troskách, o pokroku i transformaci. Nesrší optimizmem, spíše jsou nostalgickým ohlédnutím za érou víry ve velké ideály a utopii na konci historie. Tyto obrazy už neaspirují na dělání velkých dějin, nýbrž ve vší pokoře, trpělivosti a nesmlouvavé přesnosti sečítavají účet za napáchané škody. Ikonická černá ve Vlčkově práci až nápadě často odkazuje k černotě fosilních paliv, nejdříve požehnání a pak prokletí lidského druhu. Bílá je pak zapomění a odpuštění, bílý popílek, jež milosrdně přikrývá ruiny. Daniel Vlček se neustále pohybuje mezi teritoriemi výtvarného umění a hudby, přenášejíc impuzy z jedné strany na druhou. Pohybuje se v širokém rejstříku od experimentálnějších poloh a sound artu až po pop. Překládá zvuk do obrazu a obraz do zvuku. Často mluví o vlnách, frekvencích a interferencích. Představují pro něj mnohdy metaforu, jež napomáhá skokům imaginace. Interference vzniká, když se protnou minimálně dvě vlny. Metaforicky může interference znamenat také dialogické setkávání a Daniel Vlček podle všeho vibruje na frekvencích, jež je přátelská a otevřená spolupráci. Byl nebo je součástí mnoha kolaborativních projektů: jedna aktivistická umělecko-hudební skupina (Guma Guar), dvě galerie (Berlinskej model, Galerie Ferdinanda Baumanna) a tři další hudební uskupení (Reverend Dick, Střešovická kramle, Ba:zel) představují jenom výčet těch dlouhodobějších kolektivních aktivit. Vyzkoušel si už také roli kurátora (např. výstava 16 – 20 000 Hz, MeetFactory, 2013, Na počátku bylo ticho, Galerie Města Plzně, 2014 ) nebo organizátora festivalu (Šamana ztráta, Prachovské skály, 2013 – 2016). V šíři svých aktivit připomíná, že žádný člověk nikdy není ostrovem a k tomu, aby něco sděloval, musí být součátí přediva společností a komunit, ve kterých probíhá tvořivá směna.

APPLAUD THIS!
Thumb full pknt9 2 20 5brepaired 5d.012 20copy

Free Painting

BY ELIZABETH JOSE
@ VOL 9 ON APR 04, 2013

"What if painting was easy, right?"

In Free Painting from PechaKucha Night Taos Vol.9, Elizabeth Jose presents a series of her paintings while sharing how she creates these beautiful works of art. Elizabeth talks about her mindset while painting, preparation, and what motivates her to paint.

This was "Presentation of the Day" on July 28th, 2017. 

Thumb miyazaki.225

Painting Young Minds

BY KENSUKE MIYAZAKI
@ VOL 111 ON FEB 20, 2014

Painter Kensuke Miyazaki has been creating "peaceful, colorful" large and small scale work for nearly a decade now. He speaks of his live-painting, installations, and exhibits in Singapore and London, but focuses on his most recent travels to Kenya. Hear how he is working to inspire the youth of Nairobi through the power of art and imagination. 

Thumb 1

Paintings about Dogs..

BY ADRIENNE ISNARD
@ VOL 7 ON MAR 05, 2015

Adrienne Isnard talks about the many different type of dog she enjoys to paints. She also uses many unique styles and platforms to paint with, from watercolors to Microsoft paint.

Thumb pknlb3 20 september 2017 2c 202015  20 50

From Landscape to Painting

BY ANDREW DICKSON
@ VOL 3 ON SEP 17, 2015

Insight into the process of an artist and professor, Andrew Dickson, who captures landscapes through painting.

Thumb slide11

Cartoons, Science, Paintings and Fear

BY ANDY DAVEY
@ VOL 3 ON FEB 02, 2016

Andy Davey tells us how not to make life choices and explores ways in which his career decisions and later calling as a cartoon artist has helped him follow his dreams.

Thumb pechakucha 20beacon 2003 3a15 3a16.008

Vague Paintings

BY THOMAS HUBER
@ VOL 5 ON MAR 15, 2016

Artist Thomas Huber talks about how he uses the visual detritus of daily life, the random notes and scribbles that acrue throughout the day to create his lush, layered "vague" paintings.

Thumb slide1

Mondrian's Flower Paintings, 1900-1925

BY JOSEPH LONG
IN BEXHILL-ON-SEA

Joseph Long's presentation considers the duality of Mondrian's early flower painting and his more celebrated hard edged, abstract compositions.

Thumb 8. 20mamatjan 20juma photo 20album 20 1 .020

Photo Album of Paintings

BY MAMATJAN JUMA
@ VOL 1 ON MAR 15, 2018

Mamatjan Juma is an artist who was trained in the style of Socialist Realism, in which ideology was paramount. He began questioning this notion and exploring more abstract styles after his move to the United States. Through "snapshots" of his paintings, he shows the development of his style, where beauty, balance, and limitlessness are expressed without the need to stand for an ideology. 

Thumb slide54

Posture/Gesture: Paintings of Laurie Lisonbee

BY LAURIE LISONBEE
@ VOL 16 ON SEP 25, 2018

Laurie Lisonbee shows artworks of the human figure in yoga postures as metaphors for states of being. Depictions of bodily contortions and mudras of the hand are crafted into relic-like objects.  From art historical sources, junk piles, and yoga practice, Lisonbee derives a painting process akin to devotional meditation.