Thumb 12

Smyčka představivosti 

BY MARKÉTA MACHKOVÁ
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Vnímáme-li svět v obrazech (díky Komenskému, že zavedl tu možnost do škol!), ukládají se obrazy v nás. Skrze obrazy si tak zvnitřňujeme kousky světa. Jsou kulturní výživou naší představivosti a ta zase hybatelkou mnoha našich jednání. Až posud pěkné, ne? Jenže ne každý v sobě máme uloženy odpovídající si obrazy... Znamená to snad, že jsou jiné naše světy? Není spíš každý z nás jakýmsi světem? Sbírkou obrazů? Pojďme si společně představovat. A pojďme si to hodit na osy, jako to děláme na psychologii v Neuchâtel.

Thumb 11

Monika Sádlová

BY MONIKA SÁDLOVÁ
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

- již od dětství kreslím, LŠU Vodňany - Martin Pixa

- vystudovala jsem SSVŠ v Písku obor propagační výtvarnictví pod vedením profesorů Františka Doubka, J.A.      Pacáka a Miroslava Pechánka

- první začátky - první obrázek - Anděl - Jana Procházková - Jiří Louženský - první vydělané peníze - spolupráce s galerií Vodňany - kresby do Vodňanský Šotek

- vstup do KVV poprvé v roce 1998-99

- pár let pauza (MD)

- nyní několik výstav, aktivní člen

- 2016 - cena za grafiku v Deggendorfu díky A.R. a F.D.

- věnuji se hlavně perokresbě, od dubna 2019 suchý pastel po 20ti letech od školy + linoryt

- v roce 2018 jsem vymyslela a vytvořila průvodce pro děti po Netolicích - (historie Netolic hravou formou pro děti předškolního a mladšího školního věku se Štěpánkem Netolickým

- nyní pracuji na ilustraci první pohádkové knížky s Michaelou Machartovou (letiště Hosín)

- letos poprvé DOA 2019 ve svém ateliéru v Netolicích

Thumb 20

Svět v obrazech je příběhem

BY IVA BUKAČOVÁ
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Jmenuji se Iva Bukačová a v současné době pracuji jako učitelka výtvarné výchovy na ZŠ ve Vodňanech. Ve svém volném čase se již několik let snažím volně inspirovat okolním světem a tyto podněty se pak pokouším výtvarně uplatnit ve své vlastní amatérské tvorbě. Z mých děl v blízkém okolí možná znáte křížovou cestu poblíž poutního místa na Lomci, nebo keramické kachle z kapličky u letiště ve Strunkovicích nad Blanicí.  Svou krátkou prezentaci jsem uvedla titulkem „Svět v obrazech je příběhem.“ Svět v obrazech je příběhem, každé dílo ho v sobě ukrývá a my máme jedinečnou možnost v těchto příbězích číst. Já sama jsem autorkou několika málo takových obrazů a ráda bych Vám jejich příběh převyprávěla.

Thumb 6

Jaroslava Papežová

BY JAROSLAVA PAPEŽOVÁ
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Jednorožec. Její doménou je především technika akvarelu, ale zde pro větší efekt a umocnění dojmu zvolila velkoformátovou malbu akrylem na stěnu..

Jako nosné téma si vybrala svojí oblíbenou květinu, vlčí mák, která je stejně neuchopitelná, jako ona sama...

Výtvarné nadání v její rodině je známé již po tři generace. Tvorba je pro ni životní potřebou, nutností. Podněty pro svoje díla nachází prakticky všude. Důležité jsou pro ni příběhy, které sbírá a které se prolínají celým dílem. Zásadní je i její vysoce rozvinutá citlivost a zvláštní, pro někoho až podivný smysl pro krásno v obyčejném, starém, původním.. V neposlední řadě se zde  odráží i její láska k přírodě a krajině.

Ráda tvoří i  na zakázku, oblíbené jsou také její historické pohlednice, plakáty, návrhářská práce a design obecně.

Thumb 3

Restaurátorská chirurgie malovaného obrazu

BY PETRA ŠNOKHAUSOVÁ
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Restaurování barokní olejomalby Sv. Václava z 18. století. Celý restaurátorský klasický postup od prvního kroku - stabilizace a ochrany historické malířské originální vrstvy, až po nanesení závěrečného ochranného laku. Co je to vosko-prykyřičná rentoaláž, alias dublování malby? Důležitost reversibilních materiálů v restaurátorském procesu.

Thumb 05

O tajuplné cestě za sluncem

BY ADAM LANGER
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Ředitel největší dětské galerie v Čechách – písecké Sladovny.

O tajuplné cestě za sluncem, životní zkušenosti při práci v dětském muzeu v japonské Hamadě. O tom, jak se japonské děti umí odvázat. 

„Mohu improvizovat? Samozřejmě, jen potřebujeme vědět, co přesně budeš dělat!“

Thumb 14

Umění se odstěhovalo do Humpolce

BY MARCELA STRAKOVÁ
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Humpolecká zóna 8smička se snaží stírat rozdíly mezi centrem a periferií. Industriální areál na půli cesty mezi Prahou a Brnem prošel proměnou na kulturní prostor, ve kterém je návštěvníkům zprostředkován kontakt s moderním a současným uměním. Zóna 8smička je impulzem pro vznik lokální humpolecké komunity, která je přístupná návštěvníkům ze širokého okolí. 8smička zahájila provoz velevernisáží a slavnostním otevřením dne 18. dubna 2018. 8smička připravuje 3 výstavy ročně, které doprovází další formáty programu koncipované pro místní i přespolní návštěvníky. 8smičku zřizuje stejnojmenný nadační fond.

Thumb 11

Vědecká ilustrace

BY RADKA BOŠKOVÁ
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Osobně jsem vždy tíhla k hyperrealistické kresbě, expresivní ani abstraktní vyjádření mi nikdy moc neříkalo. Také nejdůležitějším prvkem a námětem mých prací vždy byla a stále jsou zvířata. V magisterském studiu jsem si vybrala za svůj druhý doplňující ateliér vědeckou ilustraci, která začala být mou profesní cestou za hranicemi studia. Tak to zůstalo i po absolvování vysoké školy při mé každodenní pracovní náplni. Rok již kreslím na zakázku především vědecké ilustrace za pomoci odborných konzultací. S tímto vývojem můj hlavní pracovní nástroj tak úplně poprvé zastoupily barevné pastelky té nejvyšší kvality.

Thumb 7.jpg

Karel Burda

BY KAREL BURDA
@ VOL 16 ON SEP 20, 2019

Do současné doby obeslal Karel Burda na 150 soutěží, získal 41 ocenění, zúčastnil se více jak 200 výstav společných či ve dvojici a uskutečnil 47 autorských výstav. Kromě své vlasti vystavoval i v Rakousku, Německu, Francii, Polsku, Maďarsku, Rusku, Švýcarsku a Austrálii. Je zastoupen v soukromých sbírkách v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Austrálii a Japonsku a Novém Zélandu.

Thumb 008 20jv 20pol e2 80 a0rn c2 b0k

Křížem krážem světem s muzeem v muzeu

BY JITKA VELKOVÁ
@ VOL 6 ON MAR 31, 2017

Vodňanské muzeum působí uprostřed vnitrozemí střední Evropy. Přesto cestovatelé a obdivovatelé exotických dálek jako by si zde napříč historií jeho existence dávali sraz. Zanechávali a zanechávají nesmazatelnou stopu v muzejní sbírce a v programu zeměpisných přednášek pro zájemce z řad veřejnosti. Které místo zůstává tím dosud zcela neprobádaným?

Thumb 13

Putování světem ~ s větou

BY MIKULÁŠ MINÁŘ
@ VOL 6 ON MAR 31, 2017

O svých pěších cestách do Košic a do Benátek a také o tom, co ho přitom a potom napadlo

Thumb 15

Pěšky světem

BY LADISLAV ZIBURA
@ VOL 6 ON MAR 31, 2017

Ladislav Zibura má neobvyklý koníček – rád chodí pěšky světem. Na svých poutích v Evropě a Asii nachodil tisíce kilometrů a napsal o nich dvě knihy. K pěším cestám inspiruje i ostatní díky přednáškám, se kterými objíždí republiku. Jeho poselství je jednoduché – pokud chcete poznat obyčejné a opravdové lidi, vydejte se za nimi pěšky.

VIEW MORE