Past Vodňany Event: VOL 14

Large wide pkn  5.1 street occupation

VOL 14

March 01, 2019
@ Husův sbor

Čtrnáctá Pecha Kucha Night Vodňany bude 

o putování životem po vlastní ose

 

Vodňany – Ve Vodňanech se uskuteční už čtrnáctá Pecha Kucha Night. Koná se v pátek 1. března od 20 hodin v netradičním prostoru, Husově sboru naproti vlakovému nádraží. Má téma Po vlastní ose. Jako vždy tuto akci pořádá spolek Vodňany žijou.

Jednou z prezentujících bude Lucie Šmahelová, archeoložka, která spolu s kamarádkou rozjela veletrh pravěké a středověké kultury Krumbenowe.  „Hele, co kdybychom spolu vymyslely nějaký takový malý pravěký řemeslný workshop?", řekly si jednoho slunného jarního odpoledne roku 2014 dvě mladé archeoložky. "Jasně, proč ne, co třeba v září? Pozveme pár kamarádů a užijeme si to!" O čtyři roky později je září zastihlo na břehu Vltavy v Českém Krumlově, v plném proudu hektických příprav čtvrtého ročníku největší pravěké oživené akce v Čechách.

Publicista Břetislav Ditrych bude hovořit o výjimečné ženě Marii Heritesové, dceři vodňanského spisovatele Františka Heritese, která byla vynikající houslistkou. S ní se na pomyslnou cestu po vlastní ose vydáme přes Petrohrad, Vídeň, Paříž a Londýn až za moře do Spojených států, kde vystoupila i s Emou Destinnovou.

 

Pavlína Koubková je průvodkyní lidí a zvířat a vede je ke spokojenějšímu životu. 
„Podstatou mé práce je nalézání cest pro lepší fungování vztahů i zdraví.   Ale dříve, než můžeme pomáhat druhým, je třeba pomoci sobě. A tak promluvím o své cestě s koňmi i bez nich,“ popisuje své vystoupení Pavlína Koubková.

 

Martina Viktorie Kopecká je farářkou Církve československé husitské a píše blog na adrese www.denikfararky.cz. „V roce 2011 jsem přijala křest a pak všechno šlo v podstatě samo. V práci už se to nedalo vydržet, a tak jsem podala výpověď. O měsíc poté přihlášku k dalšímu studiu psychologie a speciální pedagogiky. Dostudovala jsem postupně všechny vybrané obory, notně vyčerpána. Mým prvním působištěm byl kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, kde jsem jednou nohou a srdcem do dneška. Od konce roku 2014 zastupuji Církev československou husitskou ve Světové radě církví (World Council of Churches) a předsedám jednomu z jejích poradních orgánů (ECHOS),“ říká o sobě Martina Viktorie Kopecká.

Komunitní stránku BudSob.cz představí její provozovatelé, manželé Vávrovi. Členové komunity sdružení na tomto webu si navzájem radí, jak být co nejvíce soběstačný co se týká produkce potravin či energií.

 

Podobnou filosofii vyznávají manželé Dita a Martin Měkotovi. Budou vyprávět a promítat o svých pokusech přiblížit se soběstačnému životu v bývalé sudetské vsi Hodonice u Malont. Svých 20 x 20 vteřin nazvali Směrem k soběstačnosti

 

Aleš Dvořák, jeden ze zástupců Vodňan na tomto večeru, seznámí návštěvníky s trochu netradičním formou turistiky. Jaké vzdálenosti je člověk schopen vlastními silami najednou zvládnout a zda je pravda, že „Jsou plné pohody ty dálkové pochody“, jak zpívá Ivan Mládek ve své písni.

 

Šestadvacetiletý Tadeáš Šíma z Prachatic se vydal na sólovou expedici přes Afriku a přejel celý kontinent od severu až na jih. Před dvěma lety vyjel na kole z Prachatic s cílem došlapat do Kapského Města v Jihoafrické republice. Ovšem jeho cesta skončila už v Maroku, kde ho parta zlodějů připravila o kolo. Vloni však vyrazil znovu, tentokrát z marockého města Tangier a do Kapského Města tentokrát dorazil. Během sedmi měsíců ujel na kole necelých 13 000 kilometrů a navštívil patnáct států černého kontinentu.

 

Ze zcela jiného úhlu pojme téma Po vlastní ose Martin Zajíček. Ten se od roku 2008 se zabývá prací s uživateli drog a jejich blízkými. Pracuje pod organizací Prevent99 jako terénní sociální pracovník a jako kontaktní pracovník v kontaktním centru pro uživatele drog v Prachaticích. Po Vodňanech a dalších místech v jižních Čechách nachodil stovky kilometrů a navštívil místa, kterým se někteří lidé rádi vyhnou obloukem. 

Na čtrnácté Peche se představí i Eliška Kotlínová, vodňanská zpěvačka a hráčka na ukulele, kytaru a klavír. V současné době vystupuje převážně s autorskou tvorbou za doprovodu členů kapely Votvíráci. V červnu 2018 vydala album nazvané Tak to zní. Známou se ale stala hlavně svojí účastí v pořadu Česko Slovensko má talent 2018.

Vstupné na Pecha Kucha Night Vodňany je jako tradičně dobrovolné, bude použito k pořádání dalších kulturních akcí.

 

 

 

 

Název akce: Pecha Kucha Night Vodňany vol. XIV,  téma Po vlastní ose

Místo: Husův sbor Vodňany, Kampanova 479, GPS 49.1456306N, 14.1797625E

 

Čas: 20 hod.

 

Vstupné: dobrovolné

 

 

Historie Pecha Kucha Night Vodňany: datum, téma a místo konání

 

1.      13. 11. 2015             V srdci jižních Čech, synagoga Vodňany

2.      18. 3. 2016                Ni zisk, ni slávu, sokolovna Vodňany

3.      17. 6. 2016                Jaká voda, taký mlýn, MEVPIS Vodňany

4.      16. 9. 2016                Komu se nelení, tomu se zelení, lesopark v Zátiší

5.      27. 1. 2017                Nové vnímání, MEVPIS Vodňany

6.      31. 3. 2017                Cesta kolem světa, velká zasedací síň vodňanské radnice

7.      16. 6. 2017                Cesta vzhůru, historický parkán na Náměstí 5. května

8.      27. 9. 2017                Na růžích ustláno, skleník Milana Holého na Číčenické ulici

9.      10. 11. 2017              Síla slova, vodňanský kulturní dům, Zeyerovy sady 963

10.  2. 3. 2018                   Sladký život, MEVPIS Vodňany

11.  8.6.2018                     Dokolečka dokola, Pneuservis Madar, Nádražní 352

12. 7.9.2018                     Ke kořenům, Kavárna a čajovna U Lípy, Písecká 36

13. 9.11.2018 Prkna, co znamenají svět, Víceúčelová hala Vodňany, Výstavní 726

14. 1.3.2019 Po vlastní ose, Husův sbor Vodňany, Kampanova 479, GPS 49.1456306N, 14.1797625E

 

PKN, která pochází z Tokia a její název znamená v japonštině „povídání”, se koná ve více než tisícovce měst po celém světě, a jejich počet každým dnem roste. Princip PKN je velice jednoduchý: každý prezentující promítá 20 obrázků a ke každému hovoří 20 vteřin.  Je tak zajištěno, že se člověk dozví mnoho zajímavého za velmi krátkou dobu. „Jihočeské Benátky“ jsou tak jedním z nejmenších měst na světě, kde se PKN koná.

 

Autorem plakátu je stejně jako u předchozích třinácti večerů Pecha Kucha Night Vodňany grafik Jaromír Hárovník. www.verypopularform.cz

 

Facebook.com/vodnanyzijou

www.Vodnanyzijou.cz

www.Pechakucha.org

 

 

Za Vodňany žijou

Ondřej Šmíd